VELO CZORSZTYN - TRASA ROWEROWA DOOKOŁA JEZIORA CZORSZTYŃSKIEGO

Wycieczka po jednym z najpiękniejszych polskich szlaków rowerowych: trasie wokół Jeziora Czorsztyńskiego (Velo Czorsztyn)

Velo Czorsztyn to trasa, która powstała w 2019 roku nad Jeziorem Czorsztyńskim w Małopolsce. Na rowerowych turystów czeka wyprawa, która oferuje dobrej jakości nawierzchnię i ciekawe atrakcje w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Długość tej trasy to 44 km, ale możliwe są też krótsze warianty Przejazd całą trasą zajmuje od 3 do 6 godzin, w zależności od naszej kondycji, planów co do kilometraża i tego, czy jedziemy z dziećmi.

Na Velo Czorsztyn składają się dwie trasy rowerowe:

  • po północnych brzegach Jeziora Czorsztyńskiego – Ścieżka Wokół Jeziora Czorsztyńskiego
  • po południowych brzegach Jeziora Czorsztyńskiego – VeloDunajec

Całą długość Velo Czorsztyn stanowi asfalt, który wiedzie w większości blisko brzegu jeziora. Poruszamy się po wyłączonych z ruchu ścieżkach rowerowych albo po drogach wewnętrznych. Zdarzają się drogi publiczne, ale spokojne.

Większość Velo Czorsztyn to przyjemna jazda po płaskim terenie. Istnieje jeden odcinek, który może nieco sprawdzić kondycję: fragment od Dębna do Niedzicy jest bardziej wymagający. Najbardziej stromy odcinek to okolice miejscowości Falsztyn – to kilkaset metrów trudniejszej drogi. W większości płaskie ukształtowanie terenu zachęca prawie każdego do spróbowania swoich sił na tej trasie.