Historia

Moja Willa to w pełni odrestaurowany budynek wybudowany w latach 20-tych XX w., przez pierwszych właścicieli nazwany Panoramą. Jeśli zechcecie Państwo mnie odwiedzić sami przekonacie się, że nazwa jest adekwatna do rozpościerających się tutaj widoków.

"Willę wybudował porucznik 6 pułku Ułanów Kaniowskich - Jakub Potaśnik, uczestnik walk wojny przeciw Ukraińcom i Bolszewikom. 

  W okresie okupacji niemieckiej w Willi znajdował się punkt przerzutowy na Węgry i szpital podziemny, w którym leczono m.in. Krystyna Więckowskiego ps. Zawisza (od 1943 r. komendanta Obwodu ZWZ-AK w Nowym Targu), a potem dowódcę oddziału AK "Wilk" - stacjonującego w rejonie Turbacz-Kiczora w Gorcach" (podaje za: Barbara Alina Węglarz Przewodnik spacerkiem po starej Szczawnicy i Rusi Szlachtowskiej)

  W późniejszym czasie w Willi Panorama mieszkał Michał Słowik-Dzwon (ur.18 stycznia 1907 r. w Szczawnicy, zm. 27 sierpnia 1980 r. tamże) poeta i dramaturg, amator, samouk, uznawany za najwybitniejszego poetę pienińskiego, za którego sprawą w 1954 r. podczas kanalizacji uzdrowiska i poszerzania ul. Głównej jedna z najstarszych kapliczek Szczawnickich, datowana na 1871 r. znalazła nowy dom, właśnie przy Willi Panorama. Mowa tu o kapliczce figury Matki Bożej Różańcowej, nazywanej też ze względu na krążące legendy Matką Boską Zbójnicką.

  Nie miałam przyjemności oglądania kapliczki w otoczeniu Panoramy, zanim zostałam nowym właścicielem powróciła na swoje stare miejsce na Miedziusia, przy ul. Głównej, niedaleko Parku Dolnego.

  Willa Panorama znajduje się przy ul. Park Dolny 3 - to obecnie prowadząca w górę mało uczęszczana ścieżka na szczyt Bryjarki.

Mam nadzieję, że zostanie odkryta na nowo i że będą nią maszerować nowe pokolenia wielbicieli Pienin i Beskidu Sądeckiego.

Agnieszka Czerska-Czyż

Za mała wysokość ekranu!